بازدید: 2304 بازدید

هنگامی‌که شما رمز عبور Wi-FI خود را به کسی می‌دهید، در واقع اجازه دسترسی نامحدود Wi-Fi خود را به او داده اید  و او می‌تواند از طریق همه دستگاه‌های خود و در هر زمانی به شبکه Wi-FI شما متصل شود. گاهی متوجه می‌شوید که سرعت اینترنت شما پایین است و حتی در صورتی که هیچکس از اعضای خانه یا محل کار به آن متصل نیست و چراغ چشمک زن آن نیز تند می‌زند که خبر از اتصال افراد دیگری را به شبکه شما می‌دهد.

پس از خواندن این مقاله، شما یاد خواهید گرفت تا افرادی که نمی‌خواهید دیگر به وای فای شما متصل باشند را از شبکه خود بیرون کنید و امنیت شبکه خود را به طرز چشمگیری بالاب ببرید.

قطع وای فای

رمز عبور Wi-Fi خود را تغییر دهید

اولین گزینه که ساده ترین و مطمئن ترین روش آن هم هست، تغییر رمز ورود شبکه Wi-Fi است. با این کار اتصال همه دستگاه‌ها‌(حتی دستگاه‌های خودتان) به شبکه Wi-Fi شما قطع می‌شود. با وارد کردن رمز ورود جدید برای اتصال مجدد به وای فای شما باید رمز ورود جدید را در همه دستگاه های خود وارد کنید و هرکسی که رمز ورود جدید شما را نداشته باشد دیگر قادر به اتصال نخواهد بود.

تغییر پسورد

درست است که اگر دستگاه‌های زیادی دارید و نیاز دارید تا همه آن ها‌ را  تک تک به اینترنت متصل کنید، عمل اتصال مجدد همه آنها‌ اندکی زمان بر و خسته کننده  خواهد بود. اما این تنها‌ روشی است که شما می‌توانید به واسطه آن مطمئن باشید که اتصال همه دستگاه ها‌به شبکه شما قطع شده است. حتی اگر اتصال یک دستگاه خاص را به وای فای خود بلاک کرده باشید، باید بدانید که باز هم آن شخص می‌تواند با استفاده از  رمز عبور قبلی شما از طریق دستگاه دیگری به wifi متصل شود. (حتی اگر آنها‌رمز ورود را به خاطر نیاورند، روشهایی برای بازیابی رمزهای عبور Wi-Fi ذخیره شده در رایانه‌های شخصی ویندوز و سایر دستگاه ها‌وجود دارد.)

کاربران ناخواسته را مستقیماً از بخش تنظیمات WI-FI روتر خود حذف کنید

برای محافظت بیشتر از شبکهwifi و امنیت آن روش هایی وجود دارد که نه تنها‌باعث امنیت شبکه شما می‌شود، بلکه از اتصال مجدد کاربران به Wi-Fi شما جلوگیری می‌کند. شما می‌توانید این کار را با حذف یا قطع ارتباط آنها ‌از شبکه روتر دستگاه خود انجام دهید.

مرحله ۱: به تنظیمات روتر دستگاه خود بروید (که به طور معمول آدرس نوشته شده در روترها‌مانند ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ و برخی از آدرس های مشابه است). درصورتی که خودتان نمی‌توانید آن را پیدا کنید، با راهنمای کاربری که همراه با دستگاه Wi-Fi خود را هنگام خرید دریافت کرده اید این کار را انجام دهید.

مرحله ۲ : اکنون، فقط نام کاربری و رمز عبور مورد نیاز را وارد کنید، که به شما امکان می‌دهد وارد تنظیمات Wi-Fi خود شوید. اکثر دستگاه های Wi-Fi با نام کاربری و رمزهای عبور از قبل تعیین شده ارائه می‌شوند که در پشت روتر چاپ شده است.

مرحله ۳ : پس از انجام این کار، به Access management or attached device  در زیر منوی تنظیمات مراجعه کنید و کسانی که به شبکه وای فای شما متصل هستند را مسدود نمایید.

به این روش که برای شما شرح دادم “Mac Filtering” گفته می‌شود، در صورتی هم که از سیگنال Wi-Fi عمومی‌استفاده می‌کنید و تصمیم میگیرید که کاربران دیگر را از آن بیرون کنید، باید طبق روش ارائه شده در زیر پیش بروید.

چگونه به وسیله گوشی اندروید، اتصال دیگران به Wi-Fi را قطع کنیم؟

برنامه های زیادی به منظور  انجام این کار به وسیله دستگاه های مجهز به سیستم عامل Android وجود دارد و این روش به بسیاری از کاربران در سراسر جهان کمک می‌کند تا بتوانند کاربران اضافه متصل به گوشی خود را حذف کنند. با دنبال کردن مراحل ذکر شده در زیر، می‌توانید هر کاربری را از شبکه تلفن همراه خود بیرون کنید:

مرحله ۱: با سیستم عامل Android خود، فروشگاه Play را اجرا کنید، برنامه “NetCut” را جستجو کنید و آن را بر روی تلفن خود بارگیری و نصب کنید. (این برنامه اصلاً به root Access احتیاج ندارد).

مرحله ۲ : پس از بارگیری و نصب برنامه “NetCut”، اکنون می‌توانید برنامه را اجرا کرده و در صورت درخواست root Access، به برنامه اجازه root دهید.

مرحله ۳ : اکنون فقط کافیست تمام دستگاه هایی که می‌خواهید از دستگاه شما جدا شوند را انتخاب کنید و حدود ۱۰ یا ۲۰ ثانیه صبر کنید. در صورتی که می‌خواهید کارایی آن را بسنجید، فقط سعی کنید یک دستگاه شناخته شده نزدیک به خود را از لیست جدا کنید، در غیر این صورت می‌توانید از این برنامه در خانه استفاده کنید. پس از انجام این کار، دستگاهی که انتخاب کردید همچنان به شبکه شما متصل خواهد بود، اما دیگر دسترسی به اینترنت ندارد، تا زمانی که آن را از برنامه خود خارج کنید.

درصورتی که مشکوک هستیم که افراد دیگر بدون اجازه ما به شبکه Wi-Fi  متصل شده اند و دارند از آن استفاده می‌کنند این تنها‌کاری است که می‌توانیم انجام دهیم. استفاده از این برنامه ها‌به ما کمک می‌کند شبکه های خود را ایمن نگه داشته و به روش مناسب و بدون هیچ مشکلی افراد اضافی را حذف کنیم. به یاد داشته باشید، شما در واقع کاربران را بیرون نمی‌کنید اما آنها‌ را از اتصال و دستیابی مجدد اینترنت محدود می‌کنید، حتی اگر این کاربران هنوز به شبکه شما متصل باشند. شما به سادگی در حال قطع اتصال کاربران ناخواسته به شبکه Wi-Fi خود هستید.

هک وای فای

جمع بندی:

تنظیم رمز ورود شبکه، مهمترین قسمت جهت ایمنس بخشیدن به دستگاه WiFi شما است. بعضی مواقع برخی از افراد می‌توانند با حدس زدن رمز ورود ما را دور بزنند و سرانجام با سرقت سیگنال ما باعث کند شدن روند اتصال اینترنت شوند. خوشبختانه راه حل هایی وجود دارد که به ما کمک می‌کند تا از شر افراد مزاحم و هکر های وای فای راحت شویم. مهمترین مسئله در مرحله اول انتخاب رمز عبوری است که قابل حدس نباشد؛ به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم هنگام انتخاب رمز عبور از عدد و حروف بزرگ و کوچک و نیز علائم اختصاری مثل مربع و ستاره در رمز وای فای خود استفاده کنید. راه حل موثر و کارامد دیگر برای جلوگیری از هک شدن یا قطع اتصال مزاحمان به شبکه شما استفاده از برنامه های ساخته شده به این منظور است. همچنین بدانید که لازم هر چند مدت یکبار اقدام به تغییر رمز وای فای خود کنید تا ایمنی شبکه وای فای خود را بالا ببرد.

امیدورایم پس از خواندن این مقاله اقدامات لازم را برای امنیت بخشیدن بیشتر به وای فای خود انجام دهید و از سرعت بالای وای فای خود لذت ببرید.

مطالعه بیشتر