بازدید: 117 بازدید

بسیاری از مشکلاتی که امنیت سیستم کاربران و هم‌چنین حریم شخصی آنان را به خطر می‌اندازد براثر ناآگاهی از الزامات و اصول اولیه به وقوع می‌پیوندد. در این ترفند قصد داریم به معرفی ده توصیه برای بالا بردن امنیت رایانه و کاربر بپردازیم. با رعایت این نکات می‌توانید امنیت حریم شخصی خود و رایانه‌ی خود را به حداکثر برسانید.

۱. استفاده از سیستم‌عامل به‌روز و اصل

می‌توان گفت مهم‌‌ترین مسئله‌ی امنیت در کامپیوتر، به‌روزرسانی سیستم‌عامل است. با تنظیم سیستم‌عامل بر روی به‌روزرسانی خودکار می‌توانید از به‌روز شدن خودکار و به‌موقع سیستم‌عامل اطمینان حاصل کنید. بسیاری از تهدیدات امنیتی که کاربران را تهدید می‌کند در صورت به‌روز بودن سیستم‌عامل خنثی خواهند شد.

از طرفی استفاده از سیستم‌عامل کرک شده و غیر اصل باعث می‌شود که کاربر برای استفاده‌ی امن و بدون دغدغه از کامپیوتر آمادگی نداشته باشد. به‌عنوان‌مثال نصب به‌روزرسانی‌ها در سیستم‌عامل‌های کرک شده به‌آسانی انجام نمی‌گیرد.

۲. استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی و به‌روزرسانی مداوم آن‌ها

به‌روزرسانی سیستم‌عامل به‌تنهایی نمی‌تواند از ورود ویروس و یا نفوذ هکر به سیستم شما جلوگیری کند. به همین علت وجود یک نرم‌افزار امنیتی (ترجیحاً Internet Security) نیز موردنیاز است.

نرم‌افزارهای امنیتی متعددی تاکنون منتشرشده‌اند که هرکدام علاقه‌مندان خاص خود را دارا هستند. کاربر باید تنها یک نرم‌افزار امنیتی (در یک حیطه کاری) را برای خود انتخاب کرده (با مشورت با یک کارشناس و یا مطالعه‌ی نقدهای مختلفی که در خصوص این نرم‌افزارها وجود دارد) و نصب نماید تا دچار مشکلاتی از قبیل افت سرعت سیستم و یا تداخل بین نرم‌افزارهای دیگر نشود.

اگر کاربر مایل به خرید و صرف هزینه نباشد، نبایستی نسخه‌ی کرک شده‌ی نرم‌افزار امنیتی را نصب نماید. چراکه گویی یک راننده برای امنیت خود، کمربند ایمنی بی‌کیفیت در اتومبیل خود نصب نماید!

پیشنهادی که برای این نوع از کاربران وجود دارد، نصب Anti Virus یا Internet Security رایگان است. از میان بهترین نرم‌افزارهای امنیتی که به‌صورت رایگان عرضه‌شده‌اند می‌توان به ۳۶۰Internet Security (در حیطه‌ی آنتی‌ویروس و امنیت در اینترنت) و Avast Free Antivirus (در حیطه‌ی آنتی‌ویروس) اشاره کرد. این ۲ نرم‌افزار که به‌صورت رایگان منتشرشده‌اند، مقدار بسیار پایینی از فضای رم را مصرف می‌کنند و می‌توانند ازجمله بهترین انتخاب‌ها برای کاربران باشند.

۳- عدم استفاده از رایانه‌ی دیگران و یا رایانه‌های عمومی برای کارهای شخصی

حتی‌الامکان از کافی‌نت و یا کامپیوترهای دیگران برای کارهای شخصی خود استفاده نکنید. در هنگام استفاده از این کامپیوترها، بایستی بد‌ترین احتمال را سرلوحه‌ی کارتان قرار دهید: این احتمال که صاحب کامپیوتر میزبان، دقت کافی در استفاده از کامپیوتر را به کار نبرده است. یعنی نه سیستم خود را به‌روزرسانی کرده است و نه توجهی به نرم‌افزارهای امنیتی خود داشته است!

۴- عدم به اشتراک‌گذاری رمز عبور

بارها پیش‌آمده است که شخصی به خاطر نداشتن دسترسی به اینترنت یا دلایلی دیگر رمز خود را در اختیار دیگری قرار می‌دهد تا برای مثال او ایمیلی را بررسی کند. این کار به‌هیچ‌عنوان عملی صحیح نیست و ازآنجایی‌که کل تنظیمات امنیتی شبکه‌های اجتماعی بر مبنای ایمیل شخص است، بسیار خطرناک و کاری بسیار پر ریسک خواهد بود. چراکه علاوه بر این‌که ممکن است توسط فرد موردنظر سوء‌استفاده صورت گیرد، ممکن است به دلیل عدم رعایت نکات امنیتی در سیستم شخص، رمز عبور شما به‌صورت ناخواسته لو برود.

۵- اطمینان از صحیح بودن تاریخ سیستم

ازآنجایی‌که مرورگرهای اینترنتی و نرم‌افزارهای دیگر برای چک کردن مجوزهای امنیتی به تاریخ سیستم کاربر رجوع می‌کنند، کاربر بایستی هرازگاهی تاریخ سیستم و منطقه زمانی خود را بررسی نماید و از صحت آن اطمینان حاصل کند.

۶- پرهیز از نصب نرم‌افزارهای غیرضروری

بسیاری از کاربران می‌پندارند که هرچقدر نرم‌افزارهای مختلف نصب کنند، کامپیوتری کامل‌تر خواهند داشت؛ درصورتی‌که این‌گونه نیست و با این کار امنیت کامپیوتر خود را به خطر می‌اندازند.

به‌عنوان یک مثال، یخچال منزل کاربر را یک سیستم‌عامل، موتور آن را یک نرم‌افزار امنیتی و همین‌طور محتویات آن را نیز نرم‌افزارهای جانبی آن در نظر می‌گیریم. کاربر نمی‌تواند در داخل یخچال (سیستم‌عامل) حتی در مواقعی که موتور آن بدون مشکل کار می‌کند بیش از نیاز خود مواد غذایی (نرم‌افزار) انبار کند. مواد غذایی (نرم‌افزارها) دارای تاریخ انقضا هستند و خراب خواهند شد. حتی اگر موتور یخچال نیز بدون مشکل باشد! برای نگه‌داری از آن‌ها، باید وقت و هزینه بیش‌تری را صرف کنید و اگر هم نگه‌داری نشود، خطر روز‌به‌روز بیش‌تر خواهد شد.

۷- به‌روزرسانی دائمی درایورهای سخت‌افزاری

شاید از خودتان بپرسید این موضوع چه ارتباطی به امنیت دارد! اما بایستی بدانید که این موضوع اهمیت بسیاری در تأمین امنیت کامپیوتر کاربر دارد. سیستم‌عامل و آنتی‌ویروس بایستی در کامپیوتری بدون اشکال فنی کار کنند تا کارها به‌درستی پیش برود. درصورتی‌که درایور سخت‌افزاری معیوب باشد، دستگاه به‌درستی سیستم‌عامل را اجرا نخواهد کرد و علاوه برکندی سرعت، باعث بد اجراشدن نرم‌افزارهای دیگر (ازجمله نرم‌افزار امنیتی) خواهد شد. به همین علت شرکت‌های سازنده قطعات سخت‌افزاری، هر از چند گاهی (در صورت گزارش وجود مشکل در درایور) نرم‌افزارهای آن‌ها را برای عملکرد بهتر، به‌روز‌رسانی و در سایت رسمی شرکت منتشر می‌کنند.

پیشنهاد می‌شود در هنگام خرید کامپیوتر، نام شرکت سازنده و مدل‌های سخت‌افزارهای خود را یادداشت کرده و در اختیار داشته باشید تا بتوانید در صورت لزوم، برای به‌روز‌رسانی آن‌ها اقدام نمایید. تأکید می‌شود که حتماً از سایت‌های رسمی شرکت‌های ارائه‌دهنده سخت‌افزار، درایورهای خود را با توجه به مدل سخت‌افزار دریافت کنید.

۸- به‌روزرسانی نر‌م‌افزارهای جانبی

همان‌طور که پیش‌تر عنوان کردیم، برای حفظ امنیت کامپیوتر خود، بایستی سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای امنیتی خود را به‌روز‌رسانی کنید. نرم‌افزارهای جانبی نیز از این قاعده مستثنا نیستند. این کار باعث می‌شود که ایرادات نرم‌افزارها (ایرادات امنیتی و اجرایی) برطرف شود.

۹- عدم بهره‌گیری از نرم‌افزارهای کرک شده

برای این موضوع ۴ دلیل وجود دارد:

  • • همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد، کامپیوتر برای حفظ امنیت، نیاز به به‌روزرسانی دارد. خواه چه سیستم‌عامل باشد، چه آنتی‌ویروس و چه نرم‌افزارهای جانبی. استفاده از نرم‌افزارهای کرک شده در اکثر مواقع باعث می‌شود امکان به‌روزرسانی برنامه از کاربر سلب شود. هم‌چنین ممکن است که در هنگام به‌روز نمودن نرم‌افزار، سرور ناشر سازنده از غیرقانونی بودن نرم‌افزار مطلع شود و خدمات خود را برای کاربر قطع کند. این کار سبب می‌شود که کاربر از دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی نرم‌افزار که گاهی اوقات خیلی ضروری است محروم شود.
  • • کرک‌ها هیچ موقع قابل‌اطمینان نبودند و نخواهند بود. بسیاری از کرک‌ها باوجود کارکرد صحیح آلوده به بدافزار هستند. در کنار کرک کننده‌هایی که با شعار «رایگان برای همه» در این عرصه فعالیت می‌کنند، افرادی نیز وجود دارند که با اهداف شخصی و تهدید امنیت کاربران فعالیت می‌کنند.
  • • این کار در کشورهای پیشرفته (چه برای ترک‌کننده و چه برای کاربر) کاری غیرقانونی است. کسانی هستند که بدون نیت‌های سیاسی خواهان رفع تحریم‌های نرم‌افزاری هستند. به خاطر همین مسئله برای این کار باید توسط خود کاربران زمینه‌سازی شود تا دولت بتواند با خیالی آسوده قانون کپی‌رایت را اجرا کند.
  • • همان‌طور که حال یک نویسنده از انتشار کتاب یا مقاله خود درجایی دیگر بدون درج نامش دگرگون می‌شود، ناشر و برنامه‌نویسان نرم‌افزارها نیز به همین حال دچار می‌شوند. به همین علت، اگر تمامی مشکلات امنیتی را نیز نادیده بگیریم، ازلحاظ اخلاقی نیز این کار صحیح نیست.

۱۰- عدم ورود به سایت‌های ناشناس

درصورتی‌که کاربری همه‌ی مسائل امنیتی را نیز رعایت کند ولی بدون دقت به سایت‌های ناشناس وارد شود، باز دچار مشکل خواهد شد. می‌توان عنوان کرد که خطرناک‌‌ترین کار، همین مورد است. چراکه اولین جایی که در آن ویروس جدیدی منتشر می‌شود، اینترنت است و بعد از انتشار آن است که شرکت‌های سازنده نرم‌افزارهای امنیتی به مقابله با ویروس می‌پردازند. پس حتماً به آدرس سایت‌ها دقت کنید.

 

مطالعه بیشتر