بازدید: 2972 بازدید

در این مقاله ۱۲ اشتباه رایج که ممکن است  منجر به آلودگی نرم افزارها، ویروسی شدن رایانه یا هک شدن کامل رایانه شود را به شما معرفی می­کنیم.

جلوگیری از بروزرسانی ها

یک روش که ممکن است باعث آسیب پذیرتر شدن کامپیوتر شما شود، جلوگیری از به روزرسانی سیستم، نرم افزاری و امنیتی آن است.

آپدیت ویندوز

Windows Update و Automatic Updates برای جاوا، PDF Reader، Office و سایر نرم افزارها به طور مرتب به روزرسانی منظمی را برای سیستم شما ارائه می‌دهند. اگرچه درست است که برخی از به روزرسانی‌ها نیز باعث آسیب پذیری سیستم می‌شوند، اما در بیشتر موارد به روزرسانی آن‌ها ایمن تر است و اگر حتی دستگاه کامپیوتر شما مجهز به جدیدترین و بهترین نرم افزار آنتی ویروس باشد، غیرفعال کردن و جلوگیری خودکار بروزرسانی‌ها، به معنای بی مرز کردن سیستم است که باعث می‌شود هر برنامه نویس و هکری بتواند به سیستم کامپیوتر شما دسترسی پیدا کند.

حفظ نسخه‌های قدیمی برنامه ها

این مسئله مربوط به خطای قبلی است. آسیب وارده احتمالی دیگر نگه داشتن نسخه‌های قدیمی یک برنامه است. حتی اگر در حال حاضر آخرین نسخه از یک برنامه مانند Flash یا PDF Reader را استفاده می­کنید، فراموش نکنید که برخی از نسخه‌های قدیمی هنگام نصب نسخه جدید به طور خودکار به روز یا حذف نمی­شوند. همانند نرم افزارهای بروزرسانی نشده، نگه داشتن نسخه قدیمی در سیستم کامپیوتر همراه با نسخه جدیدمی‌تواند باعث شود تا که یک برنامه نویس و یا هکر بتوانند از آن سو استفاده کنند و به کامپیوتر شما به راحتی دسترسی یابند.

غیرفعال کردن ویژگی‌های کنترل حساب کاربری (UAC)

“User Account Control ” هنگامی که برنامه‌ای سعی در ایجاد تغییر در تنظیمات ویندوز شما داشته باشد(به خصوص آن مواردی که برای ادامه دادن به تایید سیستم نیاز پیدا می‌کنند) از جانب کامپیوتر برای شما یک هشدار امنیتی ظاهر می‌شود. در صورت غیرفعال ماندن User Account Control، اگر تغییری در سیستم شما ایجاد شود به شما هشدار داده نخواهد شد. این شیوه نیز ممکن است باعث آسیب رسیدن به سیستم امنیتی کامپیوتر شما گردد و زمینه را برای  هک شدن هرچه راحتتر شما فراهم نماید.

روی همه موارد دوبار کلیک کنید

همیشه کاربرانی هستند که فکر می‌کنند کلیک کردن  دوباره روی هرچیزی، به ادامه روند آن‌ها هیچگونه کمکی نمی‌کند و  به همین دلیل هم گزینه double click را غیر فعال می‌کنند. ما به شما توصیه می‌کنیم حتی اگر قصد بارگیری یک فایل ذخیره شده  در ایمیلتان را دارید هم دوبار روی آن کلیک کنید. فعال بودن این گزینه به شما کمکمی‌کند همیشه قبل از باز کردن یک فایل، از باز کردن آن مطمئن شوید تا سیستم شما به راحتی و با باز کردن یک فایل اشتباه و ویروسی، هک نشود.

ویروس کلیکی

بارگیری برنامه ها از هرجای دیگر

جستجوی عجولانه در گوگل و دانلود کردن چیزی که لازم دارید از اولین لینک، یکی دیگر از عادت‌های بدی است که ممکن است شما هم تا بحال تجربه انجام آن را داشه باشید. اگر شما مطمئن نیستید که فایلی که آن را بارگییری می­کنید از یک وبسایت رسمی است، بهتر است اندکی دست نگه دارید. بعضی از این سایت ها، شما را برای دانلود فایلی که به آن نیاز دارید، به سایت دیگری منتقل می‌کنند. این نشانه ها ممکن است ناشی از  غیر رسمی و ویروسی بودن فایل دانلودی باشد و سیستم شما را با مشکل مواجه کند.

کرک و کیجن (Cracks  و  Keygens)

این روزها شما می‌توانید با یک جستجوی ساده در وب، به سرعت ده ها فایل کرک شده و کیجن را بارگیری کنید. این فایل‌ها به شما امکان می‌دهد که بتوانید از برنامه‌های غیرقانونی  ویندوز یا آفیس لذت ببرید. مطمئنا بیش از ۹۰٪ آن‌ها (و اغلب سایتهای میزبانی که این فایل‌ها را بارگذاری کرده‌اند) ویروسی هستند.

لینک‌های کوتاه

ظهور شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر باعث افزایش هرچه بیشتر محبوبیت سرویس‌های URL کوتاه شده، مانند bit.ly، goo.gl، TinyURL و موارد دیگر شده است. این موارد برای پنهان کردن مقصد واقعی پیوند بسیار مناسب هستند. اگر کاربران به نوعی نتوانند پیوندها رابه وسیله پیش نمایش پیوند مشاهده کنند، پنهان کردن مقصد در URL ها، یک گزینه عالی برای جذب افراد به پرش کورکورانه به یک سایت فیشینگ است.

استفاده از Wi-Fi بدون رمز و بدون امنیت

امروزه همه ما روی Wi-Fi، چه در خانه و چه در محل کار  رمز می‌گذاریم. شاید فکر کنید دلیل اینکار فقط جلوگیری از استفاده دیگران از WiFi شما است. اما امروزه همه ما باید بدانیم که استفاده از شبکه‌های باز، بدون امنیت و رمزگذاری نشده، یا استفاده از ساده‌ترین رمزگذاری‌ها، باعث بی امنی سیستم  WiFi شمامی‌گردنند و مسیر را برای هک کردن و راهیبای به سیستم کامپیوتر و تلفن همراه  شما، هموارتر می‌کنند. سعی کنید برای رمزگذاری روی WiFi خود، از شماره و حروف و علائمی مانند ستاره و مربع نیز استفاده کنید، تا رمزگشایی آن را سخت تر کرده و WiFi  خود را ایمن تر کنید.

گشت و گذار در حساب فعال شده توسط Administrator

بسیاری از بدافزارها به هنگام استفاده شما از حساب “استاندارد” به جای استفاده از حساب “Administrator” (به ویژه در ترکیب با کنترل‌های UAC) اجرا نمی‌شوند. یک کاربر بی احتیاط در حال گشت و گذار در وبسایت با یک حساب کاربردی غیر استاندارد و به صورت مهمان، سیستم کامپیوتر خود را تماما در اختیار هکر و افراد سو استفاده گر، قرارمی‌دهد.

استفاده از ویندوز XP

ویروس ویندوز xp

به نظرمی‌رسد حتی مایکروسافت نیز این نکته را پذیرفته است که ویندروز XP باید کاملا از رده خارج شود. آخرین گزارش Microsoft نشانمی‌دهد که هنوز تقریباً ۴٪ از دستگاه ها همچنان از ویندوز XP استفادهمی‌کنند. این دستگاه ها دویست برابر بیشتر در مقابل ویروسی شدن و سو استفاده قرار می‌گیرند.  علاوه بر این، با پشتیبانی گسترده مایکروسافت از ویندوز XP که از آوریل ۲۰۱۴ حذف شد، این سو استفاده  هامطمئناً افزایش خواهد یافت.

استفاده از رمز عبور‌های تکراری برای اکانت ها و وبسایت‌های مختلف

کاربران تنبل تنها از یک رمز عبور در هر سایت و وب سایتی که مراجعه می‌کنند استفاده می‌نمایند. شما با انجام این کار، زمینه هک شدن را برای سیستم خود فراهم می‌کنید. وقتی یک هکر به این مسئله پی ببرد که شما  در همه قسمت‌های کامپیوتر خود تنها از یک رمز استفاده کردید قطعاً بسیار خوشحال خواهد شد و به راحتی تمامی اطلاعات شما را در اختیار خواهد گرفت. و البته، استفاده از رمزهای قابل حدس مانند سال تولد، این روند را بسیار آسان تر می­کند.

عدم استفاده از آنتی ویروس

انجام این کار یک بیفکری تمام عیار است. بدون استفاده از آنتی ویروس، هکر به راحتی می‌توان از این موقعیت بهره ببرد. آنتی ویروس باید روی همه ی سیستم‌ها نصب باشد، مگر اینکه عمدا بخواهید تا سیستم خود را برای آلودگی باز بگذارید.

در این مقاله از بایت گت می‌توانید بهترین آنتی ویروس های ۲۰۲۰ برای ویندوز را مشاهده کنید.

نتیجه گیری:

درست است که استفاده از کامپیوتر‌ها آسان می‌باشد اما باید به شما بگویم که به خطر انداختن امنیت آن، آسانتر است. شما با استفاده درست از کامپیوتر و نصب آنتی ویروس‌ها،می‌توانید از سیستم امنیتی خود به بهترین شکل محافظت کنید و  دیگر با خیال راحت از کامیپوتر خود استفاده کنید.

مطالعه بیشتر