حل مشکل CPU Fan Error

صفحه اصلیآموزش هاآموزش عمومی

حل مشکل CPU Fan Error

گاهی اوقات ممکن است که به هنگام راه اندازی کامپیوتر و یا لپ تاپ خود ارور CPU Fan Error را مشاهده کنید. این پیام مبنی بر این است که کامپیوتر شما دارای

۱۰ ابزار کنترل دما CPU برای ویندوز
۱۰ اشتباه که باعث آسیب دیدن یا خراب شدن مادربرد رایانه می شود؟
راهنمای عیب یابی کامپیوتر : کدام قطعه سخت افزار در رایانه خراب است ؟

گاهی اوقات ممکن است که به هنگام راه اندازی کامپیوتر و یا لپ تاپ خود ارور CPU Fan Error را مشاهده کنید. این پیام مبنی بر این است که کامپیوتر شما دارای مشکلی در زمینه فن سی پیو است و شما باید آن را به سرعت رفع کنید.

توجه داشته باشید که در صورت مشاهده این ارور لازم نیست بترسید وحشت کنید، تنها کافی است تا این ارور را قبل از استفاده مداوم و مجدد از کامپیوتر خود با چند ترفند ساده برطرف نمایید.

از طرفی نیز باید توجه داشته باشید که دریافت این خطا در کامپیوتر همیشه نشان دهنده خرابی یا از کار افتادن فن کامپیوتر و یا حتی سایر مشکلات سخت افزاری نیست؛ بنابراین لازم نیست نگران باشید. تنها کاری که در راستای رفع ارور CPU Fan Error شما باید انجام دهید این است  که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا بتوانید دلایل و راه حل های لازم برای رفع این مشکل را پیدا کنید.

در برخی موارد تنها با اعمال چند تغییر ساده از طریق تنظیمات کامپیوتر این مشکل به طور کلی رفع می‌شود. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

CPU Fan Error

فن cpu چیست؟

اجازه دهید قبل از اینکه به بررسی دلیل بروز و عیب یابی این ارور خاص در کامپیوتر بپردازیم ابتدا شما را در زمینه اینکه اصلاً فن سی پی یو چیست مطلع سازیم.

به طور کلی cpu  واحد پردازش مرکزی یا به اصطلاح همان مغز کامپیوتر شما است. CPU برای انجام وطایف خود در کامپیوتر از برق استفاده می‌کند و در نتیجه مقداری از آن را به گرما تبدیل می‌کند. حال حتما تا کنون شنیده‌اید که اگر CPU خیلی داغ شود مدارهای داخلی آن دیگر برق را به درستی انتقال نمی‌دهند و سبب بروز مشکلاتی جدیتر در کامپیوتر می‌شوند. در برخی موارد حتی CPU می‌تواند آنقدر داغ شود که قطعات الکترونیکی ظریف خود را از بین ببرد. برای مقابله با این مشکل سازندگان CPU در آن یک دستگاه خنک کننده heat sink)) تعبیه کرده‌اند که به طور کلی یک صفحه فلزی است که تنها از یک طرف  به CPU متصل است. هیت سینک یا همان خنک کننده معمولاً از آلومینیوم و مس ساخته می‌شود بر روی بخشی به نام پخش کننده حرارت(heat spreader) قرار می‌گیرد. بین این دو دستگاه یا بخش (heat sink و heat spreader) یک لایه نازک از خمیر حرارتی قرار دارد که هرگونه شکاف هوایی را که ممکن است بین این دو صفحه فلزی وجود داشته باشد را پر می‌کند.

حرارت ناشی از کار CPU  از طریق پخش کننده گرما (heat spreader) به درون هیت سینک حرکت می‌کند. برای خنک شدن هیت سینک نیز معمولاً سیستم را به یک فن متصل می‌کنند تا که هوا را از طریق باله‌های هیت سینک به بیرون از سیستم حرکت دهد.

ارور CPU Fan Error

چرا ارور فن CPU رخ می‌دهد؟

به طور کلی رخ دادن این ارور می‌تواند ناشی از دو حالت باشد. این دو حالت بدین ترتیب هستند:

یا مشکلی در فن CPU شما وجود دارد یا اینکه کامپیوتر شما اشتباها فکر می‌کند که این مشکل وجود دارد.

یکی از مواردی که ممکن است باعث شود کامپیوتر اشتباه فکر کند این است که نمی‌تواند به اندازه کافی سریع عمل کند تا CPU شما را به اندازه کافی خنک سازد. دلیل دیگر نیز این است که فن سی پی یو شما خراب شده است.

اگر بعد از خاموش شدن اجباری سیستمتان با این خطا مواجه شدید، احتمالاً مشکل سخت افزاری بوده است. اگر صدای فن CPU شما قبل از خاموش شدن واقعا بلند بوده، می‌تواند نشانه بدی باشد. گاهی ینز ممکن است فن شما کاملاً ساکت و بی صدا باشد چون ثابت ایستاده است و کار نمی‌کند و این امر اصلا طبیعی نیست، مخصوصاً وقتی مشغول به کار با برنامه‌های سنگینی هستید.

خطای سرعت فن به این معنی است که سرعت گزارش شده فن آن چیزی نیست که کامپیوتر انتظار دارد یا خارج از محدوده طبیعی است برای همین این رخداد را نوعی ارور تلقی می‌کند.

حل مشکل CPU Fan Error

حل مشکل ارور فن CPU

اگر می‌خواهید بدانید که آیا فن CPU شما در حال چرخش است یا خیر  ساده ترین راه این است که به آن نگاه کنید یا به صدایش گوش دهید. البته ما اینکار را فقط برای سیستم‌های رومیزی به شما توصیه می‌کنیم.

اگر کامپیوترتان با این مشکل مواجه شده است تنها کاری که باید انجام دهید این است که از طریق پنجر فن آن داخل را نگاه کنید تا ببینید آیا فن در حال چرخش است یا نه.

حال اگر لپ تاپ دارید باید دست خود را مقابل یکی از دریچه‌های خروجی آن نگه دارید و ببینید تغییراتی حس می‌کنید یا نه. اگر احساس می‌کنید هوا از آن قسمت بیرون می‌زند به این معنی است که فن شما در حال چرخش است.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد فن CPU خود کسب کنید می‌توانید برنامه ای مانند SpeedFan را بارگیری کنید. این برنامه دمای رایانه شما را کنترل می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید به راحتی سرعت فن سیستم خود را تنظیم کنید.

به طور کلی به منظور رفع این ارور می‌توانید موارد ذکر شده در ادامه را انجام دهید:

ببینید آیا فن به درستی متصل شده است؟

برای رفع ارور باید بررسی کنید ببینید که آیا فن CPU به درستی وصل شده است یا خیر. CPU fan header (رابط مادربرد که فن CPU به آن متصل می‌شود) معمولاً برچسب “CPU_FAN” را روی مادربرد خود دارد و این برچسب درست در کنار سوکت CPU قرار دارد.

گاهی اوقات سازندگان سیستم، فن CPU را به اشتباه به هدر فن سیستم وصل می‌کنند و متاسفانه هدر فن CPU را بلااستفاده می‌گذارد. اینکار باعث می‌شود کامپیوتر فکر کند که اصلا فن وجود ندارد و ارور بدهد.

BIOS را بررسی کنید

خطای فن CPU معمولاً در حین راه اندازی سیستم شما را متوقف می‌کند و از شما ‌می‌خواهد تا ابتدا BIOS را وارد کنید. شما در حین انجام اینکار باید به چند چیز توجه کنید:

ابتدا باید میزان سرعت گزارش شده فن در RPM را بررسی کنید.

مطمئن شوید که تنظیمات پیش فرض سرعت فن یا هرگونه تنظیم راجب سرعت فن مطابق با توصیه‌های سازنده خنک کننده CPU سیستم شما است.

اگر در این زمینه متخصص هستید می‌توانید BIOS را طوری تنظیم کنید که در برخی مواقع سرعت فن سی پی یو شما را نادیده بگیرد. این کار را فقط در صورتی انجام دهید که دلیل خاصی برای انجام آن داشته باشید، مانند خرابی سنسور سرعت فن.

سایر فن‌ها را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که سایر فن‌های سیستم شما به درستی کار می‌کنند. اگر جریان هوای مناسب برقرار نشود ممکن است فن CPU شما به اندازه کافی خنک نشود و سببب بروز ارور شود.

از تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که در اطراف رایانه شما فضای کافی وجود دارد تا هوای سرد را ئارد سی پی یو کند و هوای گرم نیز به راحتی از آن خارج شود. اگر کیس را به دیوار یا سطح مسطح دیگری بچسبانید هوا نمی‌تواند به درستی تهویه شود.

فن و دریچه‌های آن را تمیز کنید

اطمینان حاصل کنید که فن و همه دریچه‌های آن را تمیز کرده‌اید. همچنین اطمینان حاصل کنید که فن‌ها با گرد و غبار و مواد دیگر که می‌تواند مانع عملکرد صحیح آن شود  مسدود نشده باشد.

فن CPU را بررسی کنید

اگر فن کامپیوتر شما واقعاً خراب شده است یا اینکه CPU سیستم با وجود عملکرد صحیح فن آنطور که باید خنک نمی‌شود، ممکن است مجبور شوید آن را از CPU جدا کرده و سپس آن را بررسی کنید. اگر خمیر حرارتی قدیمی، خشک، پوسته پوسته و ترک خورده به نظر می‌رسد آن را با الکل ایزوپروپیل تمیز کنید و اندازه یک نخود خمیر مخصوص جایگزین آن نمایید.

تنظیم CPU Fan Error

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با علت بروز ارور فلان آشنا سازیم. بررسی مداوم عملکرد صحیح فن سی پیو یکی از از مهمترین کارهایی است که به منظور حفظ سلامت سیستم خود باید انجام دهید. اگر  فن به درستی کار نکند و سی پی یو بیش از حد داغ شود باعث می‌شود تا کامپیوتر به طور کاملاً اتوماتیک خاموش گردد تا از بروز آسیب‌های جدی تر به خود جلوگیری کنند.

شما با مطالعه این مقاله می‌توانید به حل این مشکل در سیستم خود بپردازید. امیدواریم از مطالب ارائه شده در این مقاله از برده باشید.

نظرات

وردپرس: 0