آموزش تصویری نصب Ubuntu 20.04 Desktop

صفحه اصلیآموزش های عمومیسایر آموزش های عمومی

آموزش تصویری نصب Ubuntu 20.04 Desktop

از پوست انار معمولا افراد استفاده نمی کنند و آن را دور میریزند، اما اگر بدانید که پوست انار از چه خواص و فواید فوق العاده ای برخوردار است هرگز این کار را نمی کنید.

دانلود اینفوگرافیک نقشه راه یادگیری زبان PHP برای توسعه وب
آموزش سخت افزار کامپیوتر
آموزش طراحی وب با HTML – مقدماتی

در پنج شنبه 23 آپریل 2020 سازنده توزیع لینوکس اوبونتو به صورت رسمی ورژن اوبونتو 20.04 با پشتیبانی طولانی مدت و با نام Focal Fossa منتشر کرد. این ورژن یکی از ورژن های با پشتیبانی طولانی مدت (LTS) میباشد که روی Kernel 5.4 بوده و به مدت 5 سال تا آپریل 2025 پشتیبانی شده و همچنین پایان حیات این نسخه سال 2030 میباشد. در این مقاله ما به شما نحوه نصب Ubuntu 20.04 LTS را به صورت تصویری آموزش خواهیم داد. شما میتوانید این آموزش را در محیط های مجازی همانند VirtualBox، ESXI، VMWare و غیره استفاده کنید.

قابلیت های جدید در نسخه Desktop

قابلیت های جدید دسکتاپ، شامل یک bootsplash گرافیکی (به همراه لوگوی بایوس سیستم)، به روز رسانی تم Yaru و GNOME 3.36 ،Mesa 20.0 OpenGL stack ،BlueZ 5.53، پیش انتشار PulseAudio 14.0 ،Firefox 75.0 ،Thunderbird 68.7.0 و LibreOffice 6.4 میباشد. تنظیمات مربوط به شبکه به همراه netplan و ابزارهای بیشمار دیگری همه در این نسخه اضافه شده اند.

پیش نیازهای نصب Ubuntu 20.04

  • 2 GHz dual-core processor
  • 4 GiB RAM (but 1 GiB can work)
  • 25 GB of hard-drive space
  • VGA capable of 1024×768 screen resolution
  • Either of the two: a CD/DVD drive or a USB port for the installer media
  • Optionally, Internet access is helpful

فایل ISO نصب اوبونتو 20.04 را میتوانید با استفاده از لینک زیر و تنها برای سیستم 64 بیتی دانلود کنید.

دانلود اوبونتو 20.04 دسکتاپ

نصب Ubuntu 20.04 LTS Desktop

1 – به محض اینکه شما فایل ایزو اوبونتو 20.04 را دانلود کردید با استفاده از ابزار Rufus یک مدیای بوتیبل ایجاد کنید. همچنین میتوانید با استفاده از ابزارهای Live USB به نام Unetbootin یک USB بوتیبل ایجاد کنید.

2 – سپس DVD یا USB را درون درایو مربوطه روی ماشین قرار دهید. سپس کامپیوتر را روشن کرده و با استفاده از یکی از کلیدهای (F2 ،F8 ،F9 و F10 ،F11 ،F12) وارد محیط بایوس شوید. بعد از اینکه بایوس مدیای بوتیبل را شناسایی کرد سیستم را از روی آن بوت کنید. بعد از بوت موفق installer ابتدا دیسک شما (فایل سیستم) را چک خواهد کرد. برای کنسل کردن این مرحله Ctrl+C را فشار دهید.

آموزش نصب اوبونتو 20.04

3 – هنگامیکه چک کردن دیسک کامل شد یا اینکه آنرا کنسل کردید، بعد از چند ثانیه شما باید صفحه خوش آمدگویی اوبونتو 20.04 را همانند زیر مشاهده کنید. گزینه Install Ubuntu را انتخاب کنید.

نصب اوبونتو 20.04 در ویرچوال باکس

4 – سپس Keyboard خود را انتخاب و روی Continue کلیک کنید.

انتخاب زبان موقع نصب اوبونتو 20.04

5 – بعد از آن اپلیکیشن هایی که میخواهید نصب شود براساس نوع نصب (Normal یا Minimal) انتخاب کنید. همچنین گزینه مربوط به نصب آپدیت ها در طول پروسه نصب اصلی را میتوانید در اینجا تیک زده و یا گزینه مربوط به نصب نرم افزارهای دیگر را میتوانید در اینجا فعال کنید.

نحوه نصب اوبونتو 20.04 در virtualbox

6 – در اینجا نوع نصب واقعی را انتخاب کنید. به صورت معمولی گیج کننده ترین بخش اینجا میباشد. خصوصا برای کاربران جدید لینوکس. در اینجا دو سناریو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ابتدا یک هارد پارتیشن نشده که هیچ سیستم عاملی از قبل روی آن نصب نیست را استفاده میکنیم. مورد دوم اینکه نحوه نصب روی پارتیشنی که از قبل یک سیستم عامل موجود روی آن هست (مثلا اوبونتو 18.04) را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سناریو 1 : استفاده از یک هارد پارتیشن نشده (بدون سیستم عامل)

7 – برای این سناریو شما نیاز دارید که به صورت دستی پارتیشن ها را تعریف کنید. برای این منظور از پنجره زیر Something else را انتخاب کنید و روی Continue کلیک کنید.

نحوه نصب ubuntu 20.04

8 – اکنون شما نیاز دارید که هارد را به منظور نصب پارتیشن کنید. به آسانی کافیست روی فضای پارتیشن نشده از لیست دیوایس های موجود کلیک کنید سپس روی New Partition Table کلیک نمایید. دقت نمایید که Installer به صورت اتوماتیک دیوایسی را که برای نصب bootloader نیاز هست همانند تصویر زیر انتخاب خواهد کرد.

نحوه پارتیشن بندی هارد در اوبونتو 20.04

9 – سپس از پنجره باز شده برای ایجاد پارتیشن تیبل خالی روی دیوایس Continue را کلیک کنید.

ساخت پارتیشن تیبل در ubuntu 20.04

10 – اکنون شما باید قادر به مشاهده فضای آزاد ایجاد شده منطبق بر ظرفیت هارد دیسک تان مشاهده کنید. روی فضای آزاد دابل کلیک کنید تا پارتیشن ها را همانند آنچه که بعدا توضیح خواهیم داد ایجاد کنید.

نحوه ایجاد پارتیشن در لینوکس ubuntu 20.04

11 – برای ایجاد یک پارتیشن root (پارتیشن /) که فایل های اصلی سیستم در آنجا نصب خواهند شد، سایز پارتیشن جدید را با توجه به فضای آزاد ایجاد کنید. سپس نوع فایل سیستم را به EXT4 تغییر دهید و همچنین Mount point را از منوی کشویی “/” انتخاب کنید.

نحوه پارتیشن بندی لینوکس

12 – اکنون پارتیشن جدید باید در لیست پارتیشن ها همانند زیر نمایش داده شود.

ساخت پارتیشن در لینوکس اوبونتو

13 – سپس، شما نیاز دارید که پارتیشن/فضای swap را ایجاد کنید. روی فضای خالی موجود دابل کلیک کنید تا یک پارتیشن جدید که برای فضای swap مورد استفاده قرار میگیرد ایجاد شود. سپس سایز پارتیشن swap و همچنین تعریف swap area همانند تصویر زیر را وارد کنید.

نحوه ایجاد پارتیشن swap در اوبونتو 20.04

14 – در اینجا شما، مشاهده میکنید دو پارتیشن ایجاد شده (پارتیشن root و پارتیشن swap) سپس روی Install Now کلیک کنید.

نحوه پارتیشن بندی ubuntu 20.04

15 – در اینجا از شما خواسته میشود که به Installer اجازه اعمال تغییرات اخیر مربوط به پارتیشن ها را بدهید. برای ادامه روی Continue کلیک کنید.

پارتیشن بندی ubuntu 20.04

سناریو 2 : استفاده از یک هارد دیسک از قبل پارتیشن شده (به همراه یک سیستم عامل موجود)

16 – در این سناریو شما از پارتیشن های موجود استفاده خواهید کرد. گزینه Something else را انتخاب و روی Continue کلیک کنید.

نحوه پارتیشن کردن اوبونتو 20.04

17 – سپس شما باید پارتیشن های موجود را همانند تصویر زیر مشاهده کنید. روی پارتیشنی که سیستم عامل قبلی مثلا در اینجا اوبونتو 18.04 نصب است، دابل کلیک کنید.

فرمت کردن پارتیشن های اوبونتو

18 – سپس پارتیشن را edit کنید و مقدارهای سایز فایل سیستم و type آن (EXT4)‌ را انتخاب کنید و سپس گزینه Format the partition را تیک بزنید، همچنین Mount point را برابر با “/” قرار دهید.

ساخت پارتیشن root در اوبونتو 20.04

19 – تغییرات در هارد دیسک را با کلیک روی Continue در پنجره باز شده تایید کنید.

اعمال تغییرات در پارتیشن بندی اوبونتو

20 – اکنون شما باید یک پارتیشن root و یک swap همانند تصویر زیر داشته باشید. توجه کنید که پارتیشن swap به صورت اتوماتیک توسط Installer شناسایی خواهد شد. در نتیجه کافیست برای ادامه روی Install Now کلیک کنید.

ایجاد پارتیشن در لینوکس

21 – سپس، منطقه زمانی خود را انتخاب و روی Continue کلیک کنید.

انتخاب منطقه زمانی در اوبونتو 20.04

22 – سپس جزئیات کاربری خود به منظور ایجاد اکانت سیستم فراهم آورید. نام کامل، نام کامپیوتر و نام کاربری و همچنین یک پسورد قوی و امن را همانند تصویر زیر تعریف کنید. سپس روی Continue کلیک کنید.

تعریف یوزر و پسورد در اوبونتو 20.04

23 – اکنون پروسه نصب واقعی سیستم همانند تصویر زیر آغاز خواهد شد. منتظر بمانید تا تکمیل شود.

نصب ubuntu 20.04 در محیط مجازی

24 – به محض اینکه نصب سیستم تکمیل شد با کلیک روی Restart Now سیستم را reboot کنید. به خاطر داشته باشید که مدیای نصب را از سیستم خارج کنید در غیر اینصورت سیستم مجدد از روی آن بوت خواهد شد.

ریستارت کردن اوبونتو 20.04

25 – بعد از ریستارت، از اینترفیس زیر روی نام خود کلیک کنید.

وارد شدن به محیط اوبونتو 20.04

26 – سپس با پسورد خود که در مراحل بالاتر ایجاد کردید به ماشین Ubuntu 20.04 جدید خود لاگین کنید.

وارد کردن یوزر و پسورد در ubuntu 20.04

27 – بعد از لاگین، دستورالعمل روی صفحه را دنبال کنید تا به اکانت های آنلاین متصل شوید (یا میتوانید آنها را کنسل کنید) سپس Livepatch را نصب کنید (یا روی Next کلیک کنید) ارسال اطلاعات کاربردی به Canonical را تایید کنید (یا روی Next کلیک کنید) سپس به محض اینکه Ready to go را مشاهده کردید برای آغاز استفاده از سیستم تان روی Done کلیک کنید.

تنظیمات اولیه اوبونتو 20.04
نصب livepatch در ubuntu 20.04

ارسال اطلاعات اوبونتو به canonical

اوبونتو دسکتاپ 20.04

اکنون شما با موفقیت اوبونتو 20.04 را روی کامپیوترتان نصب کردید. در مقاله بعدی ما به شما نحوه نصب اوبونتو 20.04 نسخه سروری را آموزش خواهیم داد. از طریق فرم زیر نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5.0
نمره کلی
امتیاز
هیچ کاربری رای نداده است

نظرات

وردپرس: 0